Tišnovsko 17.12.2023
Předklášteří + Květnice
Třetí adventní neděle - sníh roztál a teplota se přes poledne pohybuje kolem 10°C. Když se k tomu přidá sluníčko, bude to moc příjemné toulání :-)

Květnice, u kříže
Tišnov (žst) - Vokounova vyhlídka - lyžařský areál Klínek - Cisterciácké opatství Porta coeli Předklášteří - soutok Svratky a Bobrůvky - Květnice (470 m) - Velká skála (446 m) - Tišnov (žst), celkem cca 12 km
Od nádraží v Tišnově se držím modré turistické značky. Vokounova vyhlídka se nachází na pravém břehu Svratky v severním svahu zalesněného protáhlého kopce Kozí brada.


úbočím Kozí brady
Právě odsud Karel Josef Vokoun v 18. století maloval panoramatický pohled na Tišnov - na vyhlídce jsou k vidění panoramatické fotografie, takže lze srovnávat, jak se Tišnov i nedaleké Předklášteří za 300 let změnily.


Předklášteří a Tišnov z Vokounovy vyhlídky
A tady je ta veduta. Svět tehdy nebýval tak zarostlý :-)

K. Wokaun, Tišnov, po 1730, Archiv města Brna (větší velikost po rozkliknutí)
Naštěstí existují drony, takže tady jsou výhledy z louky nedaleko lyžařského areálu.


pod Kozí bradou

směrem k Předklášteří

zleva lom Dřínová (379 m), Květnice (470 m), Velká skála (446 m)

Tišnov - zleva masiv Květnice, zprava Klucaniny

jihovýchodním směrem na Hradčany a Čebín
Přes lyžařský areál scházím do Předklášteří.



lyžařský areál Klínek


Předklášteří
Rozsáhlý klášterní komplex ženského cisterciáckého kláštera Porta coeli, Brána nebes, tvoří do čtverců uspořádané budovy kolem tří nádvoří a jednoho velkého prostranství; původní gotické jádro doplňují renesanční a barokní přístavby včetně divadelního sálu, bývalé lékárny a klášterní nemocnice.
Dominantou areálu je historicky nesmírně cenná goticko-románská bazilika Nanebevzetí Panny Marie s kostelní branou s bohatě vyzdobeným portálem, symbolizujícím "portu coeli" - bránu nebes. Unikátní gotický portál francouzského katedrálního typu, zdobený postavami apoštolů, bohatými rostlinnými a zvířecími motivy představuje naprosto dokonalou a technicky obdivuhodnou kamenickou práci z doby kolem roku 1235. Portál doplňují dvě mohutné figury lvů.





klášter Porta coeli
Pokračuju k soutoku Svratky a Bobrůvky. Jen škoda, že se ledňáček neposadil blíž :-( Tohle je maximální zoom a ještě výřez. Kdyby se zrovna nespustil pod hladinu, neměla bych šanci si jej všimnout.


soutok Svratky a Bobrůvky
Proti proudu potoka Besének je docela chladno - příkré svahy Květnice tohle místo v zimě téměř dokonale chrání před sluncem :-(
Čeká mne výstup na Květnici, izolovanou výraznou homoli, která tvoří typickou dominantu Tišnova. Vystupuje z údolní krajiny řeky Svratky a potoka Besénku a má tři vrcholy – Květnice (470 m), Velká skála (446 m) a Malá skála (387 m), které odděluje široké sedlo.


Květnice v oblasti Královy jeskyně
Králova jeskyně s krápníkovou výzdobou byla objevena v květnu 1972 při záchranných akcích poté, co do prolákliny zapadl pes. Je pojmenována je po rodákovi ze Senetářova v Moravském krasu, Aloisi Královi (1877-1972), objeviteli Demänovských jeskyní, který žil v Tišnově od roku 1932 až do své smrti v roce 1972.
Vchod je v nadmořské výšce 435 m a v současnosti se nenachází na aktivním toku žádné řeky. Celková délka jeskyně činí 1241 m a výškový rozdíl 53 m. Jsou v ní stalagmity, stalaktity, stalagnáty, brčka i sintrové náteky - jeskyně bývá přístupná v rámci dne otevřených dveří během jarní mineralogické burzy v tišnovské sokolovně. Já byla uvnitř v dubnu 2014, proto na ukázku přidávám dvě fotografie z archivu.


Králova jeskyně, duben 2014
A konečně zase na sluníčku. Výstup mi dal docela zabrat, vrstevnic bylo až moc - výškové převýšení od hladiny Svratky dělá 210 m.

Květnice
V současnosti většinu Květnice pokrývá les, v minulosti zde byla skalní step a lesostep. Pokračuju až ke kříži. Od mé minulé návštěvy zde přibyl turistický přístřešek a výhledy zase o něco více zarostly.





Květnice, u kříže
Ohřeju si oběd a pak vytáhnu dron.

Květnice, u kříže
Neskutečné, třetí adventní neděle v tričku :-)





lom Dřínová (379 m) a pohled severním směrem proti proudu Svratky

směrem k Lomnici

přes Malou skálu - nalevo Lomnička, vpravo Železné

Tišnov

Předklášteří a silnice/železnice do Dolních Louček
Další zastávkou je Velká skála (446 m).



Velká skála
Květnici charakterizuje bohatství druhů rostlin a živočichů. Za to vděčí poloze na rozhraní teplé jižní Moravy a chladné Vysočiny, velmi členitému reliéfu a pestré geologické stavbě. Květnice je taky významnou mineralogickou lokalitou a nalezištěm vzácných nerostů (ametyst, fluorit, morion, kalcit, baryt). Dnes je sběr a těžba minerálů na Květnici přísně zakázána a lokality jsou monitorovány.
A zbývá seběhnout dolů do Tišnova. Jen škoda, že sluníčko bylo rychlejší a zmizelo za kopec Pasník dřív, než jsem došla k vyhlídce.





Tišnov
Stezka se jmenuje Lacinova - Krajina srdce: Tišnovsko

Lacinova stezka Květnicí
Na závěr andělé :-) Je přece advent a vánoce bez andělů jsou jako kapr bez salátu :-)


vánoční trhy v Tišnově