PR Šévy 26.3.2024

stráň plná hlaváčků

 

Pro mne nejhezčí a nejbohaší lokalita hlaváčků jarních je PR Horky u Milotic, ale to je na odpolední procházku z Brna trochu daleko. Je čas rozšířit si obzory a prozkoumat nějakou novou lokalitu - volba tentokrát padla na okolí Bučovic.

 

Přírodní rezervace Šévy leží jižně od Bučovic na katastrálním území obcí Marefy a Mouřínov v nadmořské výšce 230 až 266 m. Příkrá stepní stráň s V a JV expozicí nad korytem Mouřínovského potoka je domovem teplomilných travino-bylinných společenstev. Na jaře se zde vyskytují desítky hlaváčků i koniklec velkokvětý či luční a poté následují desítky dalších více či méně vzácných rostlin. Kdysi se zde vyskytoval i vstavač kukačka nebo velmi vzácný vstavač trojzubý, v současnosti zde roste jen vstavač vojenský či osmahlý.

PR Šévy

PR Šévy

Auto odkládám v Marefách a pokračuju po zelené turistické značce. Nevybrala jsem si dobrý den, počasí mi nepřeje. Obloha je potažená závojem vysoké oblačnosti a příšerně fouká. Z focení nic nebude a vzlétnout s dronem taky nepůjde :-(

PR Šévy

směrem na Bučovice

PR Šévy

v popředí Marefy, v pozadí kopec Větrník (394 m)

PR Šévy

PR Šévy

Stepní trávníky, které díky těžce přístupnému terénu odolaly tlaku zemědělství, se dříve využívaly pro pastvu a každoročně se víceméně nekontrolovaně vypalovaly. Ale právě proto zde díky tomuto zdánlivě nešetrnému hospodaření přetrvávaly rostlinné druhy náročné na dostatečnou potravní nabídku i přísun světla. Ústup od sečení a vypalování bývalých stepí znamenal rozvoj agresivnějších a přizpůsobivějších rostlin - bez obětavosti dobrovolníků by i Šévy pohltily náletové dřeviny.

PR Šévy PR Šévy PR Šévy PR Šévy PR Šévy PR Šévy PR Šévy PR Šévy

PR Šévy

Koniklec velkokvětý už odkvétá, tohle je jeden z posledních.

PR Šévy

PR Šévy

Nebýt toho větru, bylo by tu krásně. Marefská část má menší sklon, proto zde mohly dříve vzniknout malé terásky. Mouřínovská část má sklon větší.

PR Šévy PR Šévy PR Šévy PR Šévy PR Šévy PR Šévy

PR Šévy

Cestou zpět se ještě zastavuji krátce u kaple sv. Urbana nad Slavkovem. Vítr mne málem odfouknul :-(

kaple sv. Urbana kaple sv. Urbana

kaple sv. Urbana

Ale jinak je to skvělé vyhlídkové místo.

kaple sv. Urbana

k Rousínovu

kaple sv. Urbana

Slavkov u Brna

kaple sv. Urbana

směrem na Lutršték a Němčany