Hostýnské vrchy 4.-6.7.2024
pěšky na Hostýn, Marušku a Kelčský Javorník
První červencový víkend prodloužený státními svátky slibuje docela teplé a slunné počasí - pokazit se to má až v neděli. Přemýšlím nad snadno dostupným cílem, abych spoustu času nestrávila cestováním. Co takhle Hostýnské vrchy? To je docela blízko... V září 2006 jsme hřebenovku Hostýnských vrchů projeli na kole a od té doby jsem si vyšlápla jen ze Slavkova přes PP Stráň na Hostýn přes louku se vstavačem bledým nebo na Kelčský Javorník z Tesáku. Tentokrát to všechno spojím vícedenním putováním :-)

Svatý Hostýn
Přílepy (bus, 280 m) - Poschlá (630 m) - Rusava (360 m) - Hostýn (718 m) - Skalný (709 m) - Klapinov - U Tří kamenů (748 m) - Troják (618 m) - rozh. Maruška (664 m) - Bludný (659 m) - Rajnochovice, Rosošné (425 m) - rozh. Kelčský Javorník (865 m) - Tesák (682 m) - Klapinov - Hostýn (718 m) - Bystřice p.H. (žst, 317 m), celkem cca 55 km
den první
Abych poznala i zcela nová místa, zvolila jsem jako výchozí bod Přílepy, kam mne dovezl autobus jezdící po trase Zlín-Holešov a vyrážím do kopce po modré kolem kaple Panny Marie Svatohostýnské.

kaple Panny Marie Svatohostýnské nad Přílepy
Ale má varianta přes Přílepy má jednu obrovskou chybu - téměř vše, co nastoupám přes vrcholy Hrádek, Hrad a Poschlá, ztratím sestupem do Rusavy a začnu zase znovu. Ale i tak to stálo za to - spousty malin a zcela liduprázdno.

nad Přílepy




přes Hrádek a Hrad pod Lysinu
Namísto lesů paseky a naopak tam, kde je zaznačeno v mapě vyhlídkové místo, tam už výhledům brání mladý les.


nad Rusavou
Poschlá s nadmořskou výškou 630 m je spolu se stejně vysokou Javorčí nejvyšším kopcem téhle oblasti a nabízí výhledy všemi směry, protože ještě zarůst nestihla.


Poschlá
V Rusavě doplňuju tekutiny v restauraci Obecní dům a poté pokračuju po žluté přes Grapy po asfaltce do prudkého kopce.






z Rusavy přes Grapy
Mám to za sebou :-) Užívám si výhledů z vyhlídkového místa Pod valy, ta červená šipka označuje vrchol Poschlá.


z vyhlídkového místa Pod valy
K přespání jsem si tentokrát zvolila tábořiště Svatý Hostýn u penzionu Ovčárna.



tábořiště Svatý Hostýn
Vypadá to, že tady budu sama :-) Zajdu si doplnit zázračnou vodu od Vodní kaple a navštívím baziliku.








Svatý Hostýn
Nádhera...



Svatý Hostýn
Pomalu se stmívá a bazilika je v noci krásně nasvětlená.

Svatý Hostýn
Zcela liduprázdno, všichni jsou na Velehradě :-) Společnost mi dělaly jen světlušky - to jsou ty tečky na fotografii níže :-)


tábořiště Svatý Hostýn
den druhý
Ráno vyrážím opět přes vyhlídkové místo Pod valy.



z vyhlídkového místa Pod valy
Skály na Skalném jsou tvořeny pískovcem a slepencem - výška stěn věží je do patnácti metrů a je zde vytyčeno přibližně kolem devadesáti cest obtížnosti 3-9. Všechno to jsou pozůstatky mrazového zvětrávání hřebenových partií Hostýnských vrchů, po němž zůstaly jen nejodolnější sruby. Jmenují se Orel, Plotna, Zub, Žába, Kůň přímo na hřebeni Skalného či Vyhlídka, Nevěstčí převisy či Bezejmenná jihozápadním směrem od rozcestí Skalný.







přes Skalný
Klapinov obdobně jako Skalný patří k nejhezčím místům trasy.


Klapinov
I tady přibyly výhledy.



za Klapinovem
Rozcestí turistických cest U tří kamenů leží v nadmořské výšce 735 m. Název dostalo podle tří hraničních kamenů, které označují hranice tří někdejších panství - kelčského, bystřického a lukovského a dnes jde o trojmezí obcí Rajnochovice, Chvalčov a Držková. V roce 1947 zde přibyl pomníček studentky z kroměřížského gymnázia, která během lyžařského výcviku ztratila orientaci a zde únavou usnula a umrzla.




U tří kamenů
Vůbec tohle místo nepoznávám... Býval tady hustý les :-(
Pokračuju směrem k lyžařskému středisku Troják - je tak akorát čas k obědu, takže se zastavuju na smažák v hotelu.



Troják
Nedaleko Trojáku, necelé 2 km severovýchodním směrem, stojí na kopci s poetickým názvem Maruška (664 m) meteorologická stanice, kterou v srpnu 2014 doplnila 16 metrů vysoká dřevěná vyhlídková věž. Za pěkného počasí je z vyhlídkové plošiny ve výšce 12 m severovýchodním směrem vidět masiv Radhoště i Lysá Hora v Beskydech. Na jih se nabízí pohled do údolí do Hošťálkové a na Vizovické vrchy s kovovou věží rozhledny Vartovna. Na jihozápadě rozpoznáte vysílač na Tlusté hoře u Zlína. Pohled na severozápad ukončuje masiv Čerňavy a Kelčského Javorníku, který je s 865 m nejvyšším bodem pohoří.


Maruška

zpět k Trojáku

přes Hošťálkovou k Vartovně

směrem na Kelčský Javorník

masiv Radhoště s větším přiblížením

ještě pohladit hladící bod a jde se dál
Vrchol Bludný leží ve výšce 659 m a jeho vrcholu dominuje osamělý javor. Původně jsem plánovala, že tady někde přespím - buď na pozemku Bezkempu nebo jen tak. Ale Bezkemp, včera ještě nabízený je už plně obsazený a na Marušce i na Bludném jsou umístěny kamery :-( Nemluvě o cedulích upozorňujících na soukromé pozemky místních chatařů :-( A stejně jsem to měla vymyšlené špatně, je půl třetí, do večera daleko :-(
Žádné malé cíle - přenocuju na Kelčském Javorníku :-)

studánka Kopaná u silnice na Rajnochovice
V rajnochovickém hostinci Ve dvoře ve stylu dřevěnice s restaurací a obchodem s potravinami doplňuju tekutiny opět kofolou a přikupuju domácí klobásu. Vody mám plnou láhev, můžu vyrazit. Čeká mne cca 400 výškových metrů.




z Rajnochovic na Kelčský Javorník
Namáhavé stoupání mi zpříjemňovaly maliny a samozřejmě výhledy zásluhou vykácených lesů.
Nejvyšší hora Hostýnských vrchů, Kelčský Javorník (865 m), patří mezi významné vrcholy Moravy, ale protože to býval vrchol bez výhledů pokrytý souvislými lesy, nepatřil k nejnavštěvovanějším. To se změnilo výstavbou rozhledny v září 2015 - má tvar válcové věže a svým zvláštním tvarem a dvanácti prohnutými lamelami z modřínového dřeva zároveň odkazuje na tradici ohýbaného nábytku v nedaleké Bystřici pod Hostýnem. Celková výška stavby je 35 metrů, přičemž výška horní vyhlídkové plošiny je 30 metrů a návštěvníky čeká k vrcholu celkem 156 schodů po točivém schodišti.

rozhledna Kelčský Javorník
Těch 156 schodů jsou vystoupala pětkrát - hned po příchodu, za západem slunce, v noci a poté znovu dvakrát ráno :-)


rozhledna Kelčský Javorník
Nebudu tady sama, přespí tady dneska ještě jedna starší dvojice.


na Kelčském Javorníku
Opět shora.



rozhledna Kelčský Javorník
den třetí
Slunce tady zapadá počátkem července těsně před devátou a vychází 10 minut před pátou. Je třeba si nastavit budík :-)





rozhledna Kelčský Javorník
Vítr zesílil přesně podle předpovědi a pobyt nahoře řádně znepříjemnil :-(



rozhledna Kelčský Javorník
Vybrala jsem si k sestupu tu nejpohodlnější cestu přes Tesák a vynechala i Čerňavu.




z Kelčského Javorníku na Tesák
Chatu Tesák postavil v roce 1938 Klub československých turistů. Klasická horská chata bývala místem, kde se zastavil čas, než v lednu 2022 shořela. V současnosti tu funguje nová chata Tesák v malé budově vedle vyhořelého místa.

nová chata Tesák
Mohla bych odsud autobusem do Bystřice p/H, ale mám spoustu času a ten příšerný vítr zůstal nahoře na Kelčáku a na místech otevřených přímo k jihu. Jinde to docela ujde, takže vyrážím přes Kyčeru na Hostýn.

Hostýn z Kyčery
V poutním domě skvěle vaří.

řízek Ondráš v poutním domě
Před bazilikou ještě stojí několik veteránů, dneska tu proběhla XI. pouť klubu a přátel historických vozidel.



Svatý Hostýn
Je nejvyšší čas vyrazit dolů. Každopádně nejméně příjemná byla část v Bystřici podél kolejí k nádraží bez kouska stínu. A nádraží bez laviček???


Bystřice pod Hostýnem