logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Beskydy - 9.-13.7.2008

trošku nostalgický návrat do Beskyd a Javorníků

Beskydy jsou pohořím, ke kterému mám zvláštní vztah - žila jsem v Rožnově necelých 13 let. Jak jen ten život utíká, už to bude 7 let, co mám trvalé bydliště v Brně a konečně se podívám zase do míst, která mi byla tak blízká. Měla jsem zde prochozeny skoro všechny kopce a dnes si už jen matně vzpomínám na některá jména...

 

Jako vychozí bod volím Velké Karlovice, konkrétně autokemp Machůzky. A cena? 30Kč dospělý, 30Kč malý stan a 20Kč auto a žeton do sprchy stojí 10Kč. Není to nic zvláštního, ale je tu čisto a hlavně klid.

Machůzky

Kemp Machůzky (červenec 2008)

hřeben Javorníků

Nový Hrozenkov (450 m) - Vranča - Kohútka - Portáš (915 m) - Frňovské (959 m) - Malý Javorník (1019 m) - Bukovina - Stratenec (1055 m) - Velký Javorník (1072 m) - Kasárna - Podťaté - Velké Karlovice (530 m)

Javorníky

hřeben Javorníků, převýšení 621 m, stoupání 1125 m, klesání 1050 m

Z Velkých Karlovic do Nového Hrozenkova si pomáhám autobusem, ale na přípoj jedoucí na Vranču se mi čekat nechce, takže vyrážím po svých. Stejně nejezdí až nahoru...

 

Údolí je to dlouhé, ale zabrat dává až výstup na hřeben z parkoviště pro lyžaře a konečné autobusu.

Kohútka

Kohútka (červenec 2008)

Kohútka, Javorka, Portáš. Chaty jsou kousek od sebe, takže občerstvit se není problém, ale borůvkové knedlíky dnes nedám, protože je moc brzo na oběd.

Portáš

Portáš (červenec 2008)

Výhledy jsou dnes šedivé, ale co se dá dělat. A protože je rychlost chůze nepřímo úměrná množství borůvek, kilometry nepřibývají, ale ruce a pusa stále víc fialoví! Ve studánce pod Malým Javorníkem doplňuju zásoby vody a blížím se k nejkrásnější části trasy - na louky s dalekými výhledy a křížům na Ztracenci - k památníku osvobozovacích bojů postavenému v roce 1969, který tvoří tři betonové kříže. Od mé minulé návštěvy na podzim roku 2007 přibyla na Ztracenci rozhledna, takže už nikdo nemusí šplhat kvůli výhledům po křížích...

Stratenec

Stratenec (červenec 2008)

Velký Javorník (1072 m) je nejvyšším bodem tohoto pohoří na Slovensku a rezervace stejného jména je plná nádherných starých buků.

Velký Javorník Velký Javorník

Velký Javorník (červenec 2008)

A už jsou tady Kasárna, lyžařské středisko se spoustou chat a místo, kde hřeben opouštím a prudce padám do údolí, na Podťaté.

Kasárna

Kasárna (červenec 2008)

prameny Bečev

chata Třeštík - rozhledna Čarták - pramen Vsetínské Bečvy - chata Třeštík - pramen Rožnovské Bečvy - Vysoká (1024 m) - Láďův pramen - chata Třeštík

prameny Bečev

prameny Bečev, převýšení 294 m, stoupání 599 m, klesání 599 m

Jen kousek od cesko-slovenského hranicního přechodu Bumbálka stojí od roku 1998 rozhledna Čarták. Klasický mobilový stožár je ukryt pod dřevěným pláštěm - osmiboká vrcholová plošina se nachází ve výšce 26 metrů a vede na ní 137 schodů a pokud je uzavřená, klíč je k dispozici v hotelu Súkenická.

Čarták

rozhledna Čarták (červenec 2008)

Bečva, největší levostranný přítok řeky Moravy s délkou toku 61 km vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Obě řeky pramení na svazích Vysoké, Vsetínská Bečva s délkou toku 59 km na jižních a Rožnovská Bečva s délkou toku 36 km na severních. K pramenu Vsetínské Bečvy dojdeme od rozhledny Čarták nedaleko horského hotelu Súkenická po žluté turistické značce. K rožnovskému pramenu se lze dostat z horské chaty Třeštík po červené turistické značce. Odbočka k pramenu vede na sever, přímo z vrcholu hory Vysoká a za mokra či náledí není schůdná - svah je opravdu hodně příkrý a ač jsou zde mezi stromy natažená lana, pořádně to tady klouže.

Vsetínská Bečva

pramen Vsetínské Bečvy, 965 m (červenec 2008)
N 49°23,75' E 18°24.15'

Rožnovská Bečva

pramen Rožnovské Bečvy, 950 m (červenec 2008)
N 49°24,30' E 18°21,80'

Od pramene Rožnovské Bečvy je to již jen kousek na vrchol Vysoké s výhledem do údolí, kterým řeka k Valašskému Meziříčí protéká.

Vysoká

Vysoká (červenec 2008)

Nevynechávám Láďův pramen ve Velkých Karlovicích - Léskovém, který je podle místních obyvatel již léta zaručeným zdrojem zdraví. V čem je jeho největší síla? To napoví cedule s obnoveným výmluvným nápisem: "Živý to zdroj zdraví, ženám svírá, mužům staví."

Láďův pramen

Láďův pramen (červenec 2008)

Pustevny a okolí

Pustevny (1018 m) - Radegast (1105 m) - Radhošť (1129 m) - Radegast (1105 m) - Pustevny (1018 m)- Čertův mlýn (1205 m) - Pustevny (1018 m)

ˇPustevny

okolí Pusteven, převýšení 195 m, stoupání 408 m, klesání 408 m

Nemůžu vynechat magický Radhošť s jeho tajemným kouzlem. Kapli sv. Cyrila a Metoděje a jejich sochu na jeho vrcholu a taky sochu Radegasta, pohanského boha úrody s býčí hlavou, rohem hojnosti, kačenou a s valašskými krpci.

Pustevny

Pustevny (červenec 2008)

Trasu z Pusteven na Radhošť snad absolvoval každý - potkávám tolik výletníků, že si připadám skoro jako v Praze na Karlově mostě. I já tuto trasu prošla či projela ať už na kole nebo na běžkách mockrát. Ale už je to 7 let, co jsem tu byla naposledy... A změny? Přibylo tu stánků, opravují se Jurkovičovy stavby, z turistické cesty na Čertův mlýn se stala zarostlá pěšina.

Radhošť Radegast Radhošť

Radhošť (červenec 2008)

Smrk

hotel Srdce Beskyd (688 m) - Podolánky - chata Hubertka (1160 m) - Smrk (1276 m) - Smrk sedlo (1140 m) a zpět

Smrk

Smrk, převýšení 588 m, stoupání 724 m, klesání 724 m

Autem projíždím tím nejkrásnějším beskydským údolím. Na kole by to určitě lepší, ale co se dá dělat - při mých sólo toulkách nemám prostě žádnou možnost jak naložit bicykl na střechu auta ani jak jej sundat dolů. A přitom právě tady, údolím Čeladenky v Podolánkách vedl kdysi můj první delší výlet s digitálním fotoaparátem, tehdy nenápadně "zapůjčeným" v zaměstnání, a s tímto výletem tyto stránky v roce 2000 vznikly.

Smrk

Smrk z údolí Čeladenky (červenec 2008)

Na parkovišti u hotelu Srdce Beskyd je místa spousta a houpačky zde stále ještě zvou výletníky k houpavému odpočinku. Ale nejprve nahoru, na Smrk, na druhou nejvyšší horu Moravsko-slezských Beskyd a odpočívat se bude až pak.

 

Krásné počasí, krásné výhledy a pořád strmě nahoru. Je víkend, nečekala jsem přímo liduprázdno, ale přece jen potkávám až podezřele mnoho turistů. Těsně před vrcholem se již dají počítat na desítky, ale na vrcholu je mi to jasné - zrovna dnes zde probíhá výstup v rámci akce Šest beskydských vrcholů. Nějak nechápu, co je tak zajímavého na tom, lézt někam ve štrůdlu, ale budiž. Člověk si ani nemá skoro kam sednout.

Smrk

Smrk, pohled na Javorníky a Vsetínské vrchy (červenec 2008)

Smrk

Smrk, pohled na Ondřejník (červenec 2008)

Nezapomínám na pomníčky Jana Palacha a Johna Lennona a užívám si nádherný pohled na Ondřejník a Lysou horu. Davy naštěstí s přicházejícím podvečerem řídnou. Ještě si vyfotím třetí mohylu s hokejkou (a až doma zjišťuju, že jde pomníček Ivanu Hlinkovi - je vyroben z hokejky zasazené do malého mužíka a na desce byl legendární výrok "Jen se s toho nepo....", ale tu již dávno někdo ukradl) a mířím po stejné cestě zpět k autu.

Jan Palach John Lennon

Jan Palach - John Lennon, kamenné mohyly na Smrku (červenec 2008)

Ivan Hlinka

Ivan Hlinka, kamenná mohyla na Smrku (červenec 2008)

copyright Alena