logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

hrad Veveří 28.12.2022

pozdně odpolední procházka

 

Potřebuju vyzkoušet dron s aplikací Litchi, která výrazně rozšiřuje možnosti dronu, takže namísto abych zamířila autem z práce rovnou domů, bude to dneska s malou zajížďkou kolem přehrady. Aktivní sledování s dodržováním výšky nad terénem a možnost plánování mise včetně virtuálního průletu v Google Earth by mohlo být právě tím, co mi chybí pro plynulejší záběry.

 

Ale záběry z toho, jak pochoduju křížem krážem po poli sem dávat samozřejmě nebudu :-) První test Litchi dopadl dobře, počasí mi přálo a pár fotografií se docela povedlo.

Veveří

hrad Veveří

Hrad Veveří, jeden z nejstarších moravských hradů, leží na severozápad od Brna v polovině lesního pásu, táhnoucího se od Blanska k Ivančicím. Vypíná se nad vodami Svratky, mocný a krásný. Kdysi sloužil brněnským knížatům i markrabětům k lovu a oddechu a možná proto mu chybí to, co u těchto staveb bývá - podhradí. Zato má neobvyklé množství věží - devět, přesně tolik, kolik se uvádí v lidové říkance "Na Veveří devět věží, kdo nevěří, ať tam běží."

Veveří

hrad Veveří

Z nejstarší stavby se dochovala pozdně románská obytná věž a raně gotická věž s břitem. Mezi nimi se nacházejí dva paláce. Jádro hradu je od předhradí odděleno hlubokým příkopem, nad nímž se klene vysoký kamenný most. V době třicetileté války odolalo jeho mohutné opevnění útokům Švédů, poté byl střediskem významného panství. Spojené veverské panství s hradem Veveří, zámkem Rosice, bývalou tvrzí v Říčanech, mnohými vesnicemi, bohatými lesy a všelijakým příslušenstvím patřilo ve 2. polovině 19. století k největším šlechtickým velkostatkům na Moravě.To vše se rozpadlo pozemkovou reformou (zestátněním) po vzniku Československé republiky v roce 1919.

 

Ale nejhůř hrad však skončil až za druhé světové války. Po ní byl poničený hrad nejprve nevhodně využíván a poté nepříliš promyšleně rekonstruován. Tempo rekonstrukcí bylo tak pomalé, že prázdný objekt stále více chátral. Teprve v posledních letech nabraly opravy správný směr a vyšší tempo a hrad je každým rokem o něco hezčí.

Veveří Veveří

hrad Veveří

Bezprostředním předchůdcem Veveří byl z roku 1213 dřevěný lovecký zeměpanský dvorec, z něhož zbyl v západním předpolí hradu jen kostelík Panny Marie. Ten byl centrem vsi, která nesla jméno Veveří zřejmě daleko dříve než hrad sám. Ves však byla obránci hradu zničena na počátku 20. let 15. století, aby se nemohla stát opěrným bodem případných oblehatelů v období husitských válek.

Veveří Veveří

Veveří, kostelík Panny Marie

Kostelík dodnes nese románské a gotické stopy, jejichž středověký ráz nezastřely ani pozdější barokní úpravy. Váže se k němu legenda o pokladu - dvanácti stříbrných soch apoštolů ukrytých v tajných chodbách někde mezi hradem a kostelem, ale objeven zde byl skutečný poklad - deskový obraz Madony z Veveří z dílny Mistra vyšebrodského oltáře namalovaný v polovině 14. století pro hradní kapli. Originál je vystavený v Diecézním muzeu v Brně ve stálé expozici Vita Christi. Kostelík si lze prohlédnout jen zvenčí a ještě navíc přes zídku.

Veveří Veveří Veveří Veveří Veveří

Veveří

Právě sem, k hradu Veveří, jsme vyrazili na výlet i 25.12. Z Medlánek jsme vyjeli za sluníčka, u Svratky v Komíně skončili v mlze a už se z ní nevynořili.

Veveří Veveří Veveří Veveří Veveří

Veveří

Nad mlhu se dostal jen dron, ale rozhodně mu to nedělalo dobře :-( Po návratu byl mokrý jak po průletu deštěm :-(

Veveří Veveří Veveří

Veveří

Nebudeme pokoušet štěstí... Je třeba zamířit někam, kde mlha není - směrem do kopců k Moravskému krasu. Třeba do Vranova... A tam bylo tak nádherně, že si to zaslouží vlastní stránku.

  

zpět na začátek

copyright Alena