Hostýnské vrchy, PP Stráň 23.4.2022

vstavač bledý a sv. Hostýn

 

Letos opět využívám příležitost vyrazit na nádhernou lokalitu vstavače bledého - do PP Stráň na úpatí Hostýna v době, kdy vstavač bledý pokvete.

 

Vstavač bledý (orchis pallens l., žlutě kvetoucí vstavač rozkvétá brzy zjara, v dubnu a květnu ve světlých listnatých lesích nebo na loukách. V Čechách je velmi vzácný, ale na Moravě je jeho rozšíření bohatší - samozřejmě Bílé Karpaty, ale taky např. PP Svinec u Nového Jičína či PP Stráň na úpatí Hostýna.

PP Stráň

PP Stráň, vstavač bledý

Jako východisko jsem si stejně jako v dubnu 2014 a 2020 vybrala Slavkov pod Hostýnem. Ono to vlastně jinak rozumně nejde, nahoru na Hostýn se autem nesmí.

 

Kolem kapličky začínám stoupat.

PP Stráň PP Stráň PP Stráň PP Stráň

Hostýnské vrchy

Ještě není ta úplně nejlepší doba, žluté krásky teprve začínají rozkvétat.

PP Stráň PP Stráň

PP Stráň

Přírodní památka Stráň s výměrou cca 9 ha je severozápadně orientovaný travnatý svah se solitérními lípami a borovicemi v nadmořské výšce 450 až 580 m klínovitě protažený od Slavkova pod Hostýnem až kousek pod vrchol Hostýna - místní tomuto místu říkají Slavkovská louka.

PP Stráň PP Stráň PP Stráň PP Stráň PP Stráň

PP Stráň

Zelené je ještě málo.

PP Stráň PP Stráň PP Stráň PP Stráň PP Stráň PP Stráň

PP Stráň

Lesy po kůrovcové kalamitě v místech, kde se kříží pěšina ze Slavkova s modrou turistickou značkou z Bystřice pod Hostýnem.

PP Stráň PP Stráň

úbočí Hostýna

Jako každé význačné poutní místo má i svatý Hostýn svůj pramen zázračně uzdravující vody.

vodní kaple vodní kaple

Hostýn, vodní kaple

Potom mne čekají schody. Spousta schodů :-)

Hostýn Hostýn Hostýn Hostýn

Hostýn

Je tu toho k prohlížení spousta. Ještě je zde hřbitůvek jezuitských mnichů, pomník dlouholetého skautského vůdce a ředitele holešovského gymnázia Rudolfa Plajnera, pomník skautů, kteří zahynuli ve vězení za dob totality, památník obětem prvního, druhého a třetího odboje.

 

Křížové cesty neodmyslitelně patří k poutním místům a ani svatý Hostýn není výjimkou. Cesta světla vede podél valu starého opevnění Hostýna a je z roku 2010 - dřevěná zastavení s obrazy jsou umístěna na kamenech z různých míst ČR. Stará křížová cesta vede od Sarkandrovy kaple ke hřbitůvku pod rozhlednou z roku 1900-1902, ale tou nejkrásnější křížovou cestou u nás je secesní dílo slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který měl k Moravě velmi silný citový vztah a vycházel z tradice valašských lidových staveb. Pestrobarevnou mozaiku ve spolupráci s rakovnickou firmou provedl Jano Köhler a tahle sada biblických výjevů je považována za jeho vrcholné dílo. Výstavba křížové cesty trvala od roku 1904 až do druhé světové války.

Hostýn Hostýn Hostýn Hostýn

Hostýn

Nad hřbitůvkem stojí nepřehlédnutelná vrtule větrné elektrárny a rozhledna z roku 1898. Ale výhledy se zásluhou vykáceného lesa otevírají i bez výstupu po schodech.

Hostýn

Bystřice pod Hostýnem

Bazilika na svatém Hostýně je nejvýznamnější a nejvýše položené mariánské poutní místo u nás. Díky rovinaté krajině úrodné Hané je zdaleka viditelné. Základní kámen baziliky byl posvěcen v roce 1721 a stavba dokončena v roce 1748. Všechny stěny kostela zdobí řada ideově i ikonograficky sestavených výjevů ze života světců i historie tohoto chrámu. Je zde namalováno kolem 900 postav a obličejů a věrně zachyceny významné události, dobové oblečení a lidové kroje. Mozaika Hostýnské Madony s Ježíškem nad tatarskými nájezdníky od pražského mozaikáře Viktora Foerstera je z roku 1912.

Hostýn Hostýn Hostýn Hostýn Hostýn Hostýn

bazilika

Fungují i dřevěné prodejní stánky podél schodiště.

Hostýn

Hostýn

Pokračuju procházkou na Skalný.

Skalný Skalný

z Hostýna na Skalný

Od minule tady přibyla lavička a taky jeden pomníček - 35letý Ondra z Kroměřížska byl vášnivým běžcem a zemřel v oblasti Mont Blancu 25.8.2021 při závodu ultramaratonu Sur les Traces des Ducs de Savoie (TSD) na 62. kilometru trasy.

Skalný Skalný Skalný Skalný

Skalný

Následující fotografie jsou z dronu.

Skalný Skalný Skalný Skalný

Skalný

Vracím se k autu po stejné trase. Kůrovec tady řádil :-( I tady všude býval les, ale dnes se z rozcestí Pod Valy (valového opevnění hradiště ze starší doby kamenné) můžeme rozhlédnout po kraji.

Hostýn

rozcestí Pod Valy

Hostýn

směrem na Skalný

Hostýn

směrem k Bystřici p/H

A ještě jednou PP Stráň, převážně z výšky.

PP Stráň PP Stráň PP Stráň PP Stráň PP Stráň PP Stráň PP Stráň

PP Stráň